Z cukety je možno přichystat řadu všedních i nevšedních pokrmů. Je otevřená všem klasickým stylům úpravy jídla (dušení, zapékání, smažení, grilování, …) a navrch poskytuje prostor pro kreativitu – lze ji použít k přípravě pokrmů, které by nás u zeleniny běžně nenapadly (knedlíky, pizza, buchta, …).
Za to vděčí především svojí jemné, jakoby ořechové chuti a faktu, že snadno přejímá chuť použitých přísad. Recepty s cuketou proto většinou doporučují silnější kořenění a časté je i přidávání česneku (velice dobře ji doplňuje).
Cukety se téměř vždy tepelně upravují, ale to je jen zažitý stereotyp – cuketa je jedlá i chutná za syrova (zejména čerstvé mladé plody do 25 cm). Stojí za zmínku, že je navíc esteticky velmi snadno aranžovatelná.
|
|
Zde jsou tipy, které vám mohou pomoci při základních úpravách cukety:
- Dušení:
Cuketa rychleji změkne, pokud se nakrájí na plátky nebo kostičky a ty se nechají přibližně 15 minut ležet na čisté utěrce. Dušení urychlí i posolení cukety.
Časté recepty:
– Dušená cuketa s rajčaty a bazalkou
– Dušená cuketa s mrkví
– Dušená cuketa se slaninou a cibulí
– Dušená cuketa k masu či pečivu (příloha)
- Zapékání:
Pro zapékání jsou nejlepší kulaté plody. Cuketa se omyje (neloupe), odřízne se horní část plodu a rozkrojí vejpůl. Část dužiny s jádry se vydlabe lžící a může se použít na přípravu salátu nebo pomazánky.
Časté recepty:
– Zapečená cuketa s těstovinami
– Zapečená cuketa s nivou a rajčaty
– Zapečená cuketa s mletým masem
– Zapečená cuketa s kuřetem
- Smažení:
Tradičně se smaží nakrájená na plátky v klasickém trojobalu nebo těstíčku.
Časté recepty:
– Italská smažená cuketa
– Řecká smažená cuketa
K přípravě pokrmů se také dají spotřebovat cuketové květy – plněné, smažené, či namočené v těstíčku. Další zajímavé využití cuket může být k přípravě polévek, bramboráků, koláčů, na špíz a samozřejmě také do salátů. Ve Francii je cuketa známá jako zásadní přísada do ratatouille.