Co z cukety připravit?

Z cukety je možno přichystat řadu všedních i nevšedních pokrmů. Je otevřená všem klasickým stylům úpravy jídla (dušení, zapékání, smažení, grilování, …) a navrch poskytuje prostor pro kreativitu – lze ji použít k přípravě pokrmů, které by nás u zeleniny běžně nenapadly (knedlíky, pizza, buchta, …).

Za to vděčí především svojí jemné, jakoby ořechové chuti a faktu, že snadno přejímá chuť použitých přísad.  Recepty s cuketou proto většinou doporučují silnější kořenění a časté je i přidávání česneku (velice dobře ji doplňuje).

Cukety se téměř vždy tepelně upravují, ale to je jen zažitý stereotyp – cuketa je jedlá i chutná za syrova (zejména čerstvé mladé plody do 25 cm). Stojí za zmínku, že je navíc esteticky velmi snadno aranžovatelná.

Příprava cukety před použitím v kuchyni

Mladé plody stačí důkladně omýt studenou vodou. Starší a větší plody mají tvrdší slupku a tak jsou pro kuchyňskou úpravu vhodnější oloupané. Loupají se kuchyňským loupacím nožem nebo kuchyňskou škrabkou.  Cuketa k zapékání se neloupe.

Zde jsou tipy, které vám mohou pomoci při základních úpravách cukety:

 

 • Dušení:
  Cuketa rychleji změkne, pokud se nakrájí na plátky nebo kostičky a ty se nechají přibližně 15 minut ležet na čisté utěrce. Dušení urychlí i posolení cukety.
  Časté recepty:
  – Dušená cuketa s rajčaty a bazalkou
  – Dušená cuketa s mrkví
  – Dušená cuketa se slaninou a cibulí
  – Dušená cuketa k masu či pečivu (příloha)

 

 

 

 • Zapékání:
  Pro zapékání jsou nejlepší kulaté plody. Cuketa se omyje (neloupe), odřízne se horní část plodu a rozkrojí vejpůl. Část dužiny s jádry se vydlabe lžící a může se použít na přípravu salátu nebo pomazánky.
  Časté recepty:
  – Zapečená cuketa s těstovinami
  – Zapečená cuketa s nivou a rajčaty
  – Zapečená cuketa s mletým masem
  – Zapečená cuketa s kuřetem

 

 

 

 • Smažení:
  Tradičně se smaží nakrájená na plátky v klasickém trojobalu nebo těstíčku.
  Časté recepty:
  – Italská smažená cuketa
  – Řecká smažená cuketa

K přípravě pokrmů se také dají spotřebovat cuketové květy – plněné, smažené, či namočené v těstíčku. Další zajímavé využití cuket může být k přípravě polévek, bramboráků, koláčů, na špíz a samozřejmě také do salátů. Ve Francii je cuketa známá jako zásadní přísada do ratatouille.