cuketka

Nutriční hodnoty a vliv na zdraví

Cuketa má vzhledem k vysokému obsahu vitamínů, minerálních a dalších látek mnoho pozitivních účinků na lidské zdraví a zároveň nemá na lidský organismus žádné nežádoucí účinky.

Cuketa obsahuje přibližně 90 procent vody a 4 procenta sacharidů, má tedy velmi málo kalorií a nízkou energetickou hodnotu: na 100 g připadá pouze cca 17 kalorií. Neobsahuje žádné nasycené tuky ani cholesterol.



Preventivní a léčebné účinky cukety:

– vhodná při redukčních dietách
– podporuje činnost trávicího ústrojí a látkovou výměnu
– prospívá sliznicím střev a aktivuje jejich činnost
– aktivuje činnost ledvin
– pomáhá vylučování přebytečné vody a soli
– pozitivně působí na činnost srdce
– má zklidňující účinky na nervový systém
– pomáhá při léčbě cukrovky, revmatismu i dny
– působí jako antioxidant a proti vzniku nádorů


Nejvíce zdraví prospěšných látek obsahuje slupka – je dobrým zdrojem vlákniny, která působí blahodárně na trávení, pomáhá při zácpě a poskytuje ochranu před rakovinou střev.

Významný je vysoký obsah provitamínu A – betakarotenu, vitamínů skupiny B i vitamínu C a E, bílkovin a vlákniny. Z minerálních látek je v cuketě kupříkladu draslík, železo, hořčík, vápník, zinek, fosfor a měď. Detailnější přehled naleznete i na wikipedii.

Zelenina, Cuketa, Rajčata, Mrkev, Kedlubny, Chřest

Účinky jednotlivých složek:

  • Nejcennější obsah je vysoké množství karotenu, který vyplavuje z těla nadbytečnou vodu a soli.
  • Draslík je prospěšný srdci a poskytuje úlevu při vysokém krevním tlaku.
  • Vitamín C je potřebný pro metabolismus aminokyselin, vývoj kostí, růst…
  • Antioxidanty jako karoteny, lutein a zeaxantin pomáhají při likvidaci nebezpečných volných radikálů, které stojí u vzniku mnoha chorobných procesů v těle.
  • Vitamíny skupiny B, jako thiamin, pyridoxin a riboflavin jsou nezbytné pro správné fungování metabolismu (působí proti únavě, podporují metabolismus cukrů, tuků a aminokyselin).
  • Foláty jsou důležité při buněčném dělení a syntéze DNA.
  • Bílkoviny plní v lidském těle mnoho funkcí: stavební, transportní, skladovací, regulační, obranné…

Cukety jsou pozoruhodné svým změkčujícím a zklidňujícím účinkem, za což vděčí obsahu rozpustné vlákniny. Ta je prospěšná při dyspepsii, gastritidě, dráždivém tračníku a kolitidě. Díky minimu tuku jsou cukety jsou účinné při kardiovaskulárních onemocněních jako hypertenze, arterioskleróza a choroba srdečních cév. Dále prospívají lidem s obezitou, diabetikům, pacientům s chorobami jater a žlučníku a nemocným trpícím dnou a revmatismem.

Ověřené pozitivní účinky na lidský organismus je možné ještě zvýšit konzumací cukety smíchané se šťávou z mrkve nebo červené řepy.