Domácí zvířata a cuketa

Cuketa patří mezi oblíbený druh zeleniny nejen mezi lidmi. Je výborným zdrojem vitamínů jako vitamín C, vitamín K a vitamíny skupiny B (zejména B6), které jsou důležité pro imunitní systém, krvetvorbu a zdraví kůže. Kromě toho obsahuje minerály jako draslík, hořčík a mangan. Na této zdravé zelenině si však rádi pochutnají nejen lidé, ale i několik druhů domácích mazlíčků. Která domácí zvířata mohou tuto zeleninu konzumovat a v jak velkém množství?

Moderní stravování

Jelikož psi bývají nejběžnějším domácím mazlíčkem, určitě bude mnohé zajímat, jestli může pes cuketu. V posledních letech se majitelé psů zajímají o jejich stravu mnohem víc než kdysi. Už dávno netvoří jejich jídelníček jen granule. Do popředí se dostává například BARF. 


Tento přístup se snaží napodobit stravovací režim, který by tato zvířata měla mít ve volné přírodě. BARF zahrnuje podávání syrového masa, kostí, vnitřností, ovoce a zeleniny, aby zajistil různorodou a přirozenou stravu pro zvířata. Při takovém stravování se často do psího jídelníčku zařazuje i cuketa. Vitamíny a vláknina obsažená v cuketě může být skvělým přínosem pro vašeho psa. Vždy ji však nakrájejte na malé kousky nebo nastrouhejte, aby se předešlo problémům s trávením.

I kočka může cuketu, nejlepší bude však v tepelně upraveném stavu (vařená, dušená, na páře) jako doplněk stravy.

Pozor – pokud je cuketa hořká, může být i pro zvířata stejně jedovatá jako pro lidi. 

Hlodavci hned na druhém místě

Hlodavci jako například křeček, morče nebo králík jsou také velmi oblíbeným druhem domácích mazlíčků, hlavně pro menší děti. Často nejsou náročné na péči a dítě se při nich učí zodpovědnosti. Otázka zda může morče cuketu, má velmi jednoduchou odpověď. Vaše morče může bezpečně konzumovat cuketu, ale jako u všeho, i zde platí, že by měla být podávána s mírou. Je důležité ujistit se, že cuketa je čerstvá a dobře umytá. Morče si ji bude vychutnávat a zároveň se dostane k důležitým živinám.

Králíková výživa je závislá na kvalitní stravě bohaté na vlákninu a vitamíny. Proto pokud se ptáte, jestli může králíku cuketu, odpověď je jednoznačně ano. Je bohatá na vlákninu a výživné látky, které jsou pro králíky prospěšné. I zde by měla být cuketa podávána v mírném množství – sledujte reakci svého králíka na nové jídlo a ujistěte se, že mu nedělá žádné problémy. 

Křeček je malý hlodavec, který má své specifické potravinové požadavky. Křeček může cuketu jíst bez problémů, avšak měla by být podávána jen jako občasná pochoutka. Neměla by tvořit hlavní složku jeho potravy.

Fotka od Gaertringen

Želva a cuketa

Želvy jsou bytosti, které mají různé stravovací potřeby v závislosti na druhu. Některé druhy želv mohou bezpečně jíst cuketu, ale není to nezbytná součást jejich stravy. Před podáváním cukety své želvě byste měli zkontrolovat, jaké jsou její specifické potravinové potřeby a preference. Obecně platí, že cuketa může být občasnou pochoutkou, ale ne hlavní součástí jejich stravy.

V závěru lze říci, že cuketa může být pro některá domácí zvířata zdravým a chutným doplňkem stravy, ale měla by být podávána s mírou a v souladu se specifickými potravinovými potřebami jednotlivých druhů. Před zahrnutím nové potraviny do stravy vašeho domácího mazlíčka byste měli vždy nastudovat co nejvíce informací o tom, zda je cuketa vhodná a hlavně i to v jakém množství může být podávána.