Jsou cukety jedovaté?

V srpnu roku 2015 média informovala o případu, kdy muž z Německa pozřel cuketu z vlastní zahrádky a zemřel na následky otravy.

Otrávil jej kukurbitacin, látka pařící mezi hořčiny, která je v malých dávkách bezpečná a dokonce podporuje trávení a vylučování. Vlivem velkých veder se jí ale v cuketě vytvořilo takové množství, které může organismus otrávit a v extrémním případě i zcela přemoct.


Cuketa, která obsahuje zvýšené množství hořčinů, se projevuje silně hořkou chutí! Pokud se vám cuketa bude zdát hořká, rozhodně ji nejezte. Sousto vyplivněte a vyhoďte ji.

Sklízejte mladé plody

Původně cukety obsahovaly poměrně velké množství hořčinů, ale šlechtěním byla tato látka silně zredukována či úplně eliminována. Při domácím pěstování ale může dojít k jejímu opětovnému šíření. Cukety z obchodu a malé cukety by toto riziko mít neměly, ale ve stavu nejvyšší zralosti se může nebezpečná látka objevit i u bezpečných odrůd. Proto se všeobecně doporučuje sklízet plody mladé.

Bohužel není žádná rada na to, co dělat poté, když člověk hořkou cuketu pozře. Jediné východisko je okamžitě jet do nemocnice.

Kukurbitacin dráždí sliznice trávicího ústrojí a podle množství v těle způsobuje nevolnost a průjem. Ale jedna či dvě velké zralé cukety mohou obsahovat tolik „jedu“, aby člověka přiotrávily, v nejhorším případě zabily.

Ani tepelná úprava nežádoucí látky nevyloučí.

Stejným způsobem se mohou stát jedovaté i okurky.


Z cukety s vysokým obsahem hořčinů se člověku může udělat nevolno.